چگونه شغل مناسب انتخاب کنیم

 

 

 

یافتن شغل مناسب
یافتن شغل مناسب

 

یکی از مسائلی که همواره ذهن بشر را به خود مشغول کرده مسئله شغل و اشتغال است. تا پیش از به دنیاآمدن انسان هرگز مشخص نیست که وی چه کاره خواهد شد. دوران کودکی به سرعت طی می شود و شخصیت انسان شکل می گیرد. مشاهده لبخند رضایت افرادی که از شغل خوب و پردرآمد بهره مند هستند بسیار خوشایند است ولی باید پرسید که این افراد چگونه توانسته اند به مشاغل مورد علاقه خود دست یابند؟ معمولا بسیاری از افراد جامعه به درستی نمی دانند که به چه شغلی علاقه دارند.
این درحالی است که این افراد احتمالا سال ها درگیر شغلی می شوند که خود نخواسته اند. درصورتی که فردی بخواهد شغلی را به تناسب توانایی های خود انتخاب کند باید نخست خود را بشناسد و به قابلیت های خود پی ببرد. سپس باید مشخص شود که به انجام چه مشاغلی علاقه مند است.

● شناخت خود

خودشناسی سبب می شود که انسان به راحتی درگیر شغلی شود که تا پایان عمر و با علاقه آن را دنبال می کند. برای هر فردی، ارزش های شخصی ازجمله مواردی هستند که حائز اهمیت اند. ارزش های شخصی برای ایجاد رابطه با دیگران از اهمیت زیادی برخوردارند و به زندگی ما جلوه ای تازه می بخشند.
ارزش های شخصی می تواند شامل موارد بسیاری ازجمله؛ خانواده، پول، محیط زیست، استقلال، استفاده از فرصت ها و صداقت باشد.درصورتی که شغل ما با ارزش هایی که به آن احترام می گذاریم همخوانی داشته باشد، باید گفت که بیدارشدن صبح زود و رفتن به سر کار برایمان بسیار خوشایند خواهد بود.
اما از همه اینها مهمتر آن است که افراد جامعه اهداف شغلی خود را بسته به ارزش های اجتماعی خود تعیین کنند. در غیر این صورت احتمال آن می رود که فرد در مواجهه با مشکلات موجود در محیط شغلی خود با مشکل روبه رو شود. بدین منظور هر فردی ابتدا می بایستی با خود صادق باشد و ارزش هایی را که برایش اهمیت دارند، مشخص کند. همین ارزش ها فرد را برای دستیابی به اهداف عالی تر هدایت می کنند، به او انگیزه کار می دهند، در تصمیم گیری ها به وی کمک می کنند و به ما حس اطمینان قلبی می دهند.
تهیه کردن فهرستی از نقاط ضعف و قوت نیز می تواند در رابطه با یافتن شغل مناسب سودمند باشد. مثلا افراد می توانند فهرستی از نقاط قوت خود نظیر قابلیت در کار گروهی، روابط عمومی قوی و مهارت های نگارشی تهیه کنند. نقاط ضعف نیز باید مشخص شوند، مثلا نداشتن تجربه در تایپ کامپیوتری، اینترنت یا زبان انگلیسی.جست وجو در میان آگهی های شغلی نیز می تواند راه حل مناسبی باشد، زیرا افراد بهتر می توانند نیازهای شغلی مناسب خود را در این قبیل آگهی ها بیابند.
مشاغل موردنظر هریک از افراد جامعه نیازمند قابلیت ها و تجربیات ویژه خود است. درصورتی که هریک از افراد جامعه شغل مشخصی را مدنظر دارد باید نیازهای اطلاعاتی و تجربه های لازم برای آن شغل را در خود تقویت کند.
نخستین قدم به سوی پیروزی در میدان رقابت های شغلی می تواند تعیین هدف باشد. این امر به افراد جامعه کمک می کند تا به فعالیت های خود جهت بدهند. بدین منظور فرد باید به آینده نظر داشته باشد؛ اینکه چه مشاغلی دوست دارد، در چه مکان های حاضر به کار می شود، چقدر حقوق می خواهد و دوست دارد با چه تیپ و قیافه ای در محل کار حاضر شود. برای انجام چنین کاری می توان از قوه تخیل نیز بهره گرفت.
مثلا نوجوانی که در مواجهه با یک دکتر یا یک مهندس موفق به شغل این افراد علاقه مند می شود ابتدا باید بتواند در تصور، خود را جای چنین افرادی قرار دهد. این بزرگ اندیشی باعث ایجاد خلاقیت در افراد می شود. درصورتی که اهداف شغلی فرد و روش های دستیابی به این اهداف روی کاغذ نیایند و به دقت نگاشته نشوند این امر سبب خواهد شد که افراد به جای مشغول شدن به کار موردعلاقه خود بیشتر به جنبه های خیال پردازانه شغلی رو بیاورند. این موضوع می تواند آثار مخربی را درپی داشته باشد. بدین منظور باید گفت که افراد شاغل در خانواده می توانند بهترین راهنما برای نوجوانانی باشند که در آینده قصد انتخاب شغل جدید دارند.

● هوشمند بودن

در رابطه با انتخاب و کسب شغل جدید یکی از نخستین مشخصه های فردی «هوشمندبودن» است. فهرست اهداف ما باید به دقت تنظیم شود و با صداقت تمام در آنها قید شود که درپی چه چیزی هستیم. سپس باید اقدامات مربوط به دستیابی به هدف طرح شوند. مثلا، اگر فردی بخواهد خبرنگار شود باید نخستین هدف وی آن باشد که در روزنامه های محلی شهر خود مطلبی جالب منتشر کند. افراد نباید اهداف خود را آنقدر پیچیده تعیین کنند که بعدا در دستیابی به آن دچار مشکل شوند.
با این وجود نباید ناامید شد زیرا همان گونه که بعضی از افراد جامعه قابلیت دستیابی به اهداف عالی را دارند در نتیجه بعید نخواهد بود که هریک از ما بتوانیم به این قبیل اهداف به ظاهر دور از دسترس و دست نیافتنی دست یابیم.

● برنامه ریزی برای دستیابی به هدف

صرف نوشتن اهداف کافی نخواهد بود بلکه باید روشی برای دستیابی به اهداف خود تعیین کنیم. تصور کنید که همین حالا به هدف عالی خود دست یافته اید، سپس سعی کنید به گذشته بنگرید و ببینید که چگونه مراحل شغلی را طی کرده اید تا به منصب موردعلاقه خود دست یابید.مراحلی که برای رسیدن به شغل جدید طی کرده اید، چه بوده اند؟ این مراحل را باید یکی یکی نوشت و نحوه به انجام رساندن آن را موردتوجه قرار داد.
طرح دستیابی ما باید کاملا زنده و امکان پذیر باشد. برای این کار می توان یک تقویم خرید و تمامی اطلاعات مربوط به طرح را در آن یادداشت کرد. تاریخ این اطلاعات و اقدامات باید به نحوی تنظیم شوند که شما باور کنید که با خود قرار گذاشته اید که کار مهمی را به اجرا بگذارید.سپس می توانید افراد فامیل و آشنایان را از اهداف خود باخبر کنید.
بدین نحو خواهید توانست که حمایت اطرافیان را به خود جلب کنید. مطمئن باشید که والدین و خواهر و برادرهای بزرگ تر از هیچ کمکی به شما دریغ نخواهند کرد. درصورتی که مشکلی برای شما پیش بیاید به راحتی می توانید از مشورت و کمک فکری این عده بهره مند شوید.درصورت لزوم طرح خود را مورد بازنگری قرار دهید و اگر در آن مواردی وجود دارد که با واقعیات زندگی شما همخوانی ندارد آن را اصلاح کنید. حتی این احتمال نیز وجود دارد که بخواهید چیز تازه ای به طرح شغلی خود اضافه کنید.

● اقدام کردن

همه کتاب های مشهور جهان با جمله ای کوتاه آغاز شده اند و همه آهنگ هایی که می شنویم با «رنگ گرفتن» و ضرب نواختن ساده شروع می شوند. درنتیجه نباید انتظار داشت که همه انتظارات ما یک شبه برآورد شوند، اما باید از نقطه ای مشخص کار خود را آغاز کنیم.
این آغاز هر پیامدی که داشته باشد هم برای شما و هم برای جامعه ای که در آن زندگی می کنید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درصورتی که در آغاز شغل خود با مشکل روبه رو شدید و نتوانستید از عهده کاری بربیایید نباید نگران شوید. این موضوع را همان گونه که هست بپذیرید. این امکان وجود دارد که فردی نتواند از عهده کار خاصی بربیاید ولی این موضوع دلیل نمی شود که بگوییم این فرد از عهده انجام کارهای دیگر برنمی آید.
درچنین حالتی باید از اتفاقات اطرافمان درس بگیریم و برای مواجه شدن با درگیری های بیشتر در زندگی عزم خود را جزم کنیم. در مواقعی که با عدم موفقیت روبه رو می شویم نباید خودخوری کنیم، زیرا حرص خوردن بیجا بیانگر آن است که عدالت را درمورد خود به کار نمی بندید. برای آنکه بتوانید بهتر اقدام کنید خودتان را مورد مطالعه دقیق قرار دهید. ببینید که تا چه اندازه به تمیزکردن خود و محل زندگی تان اهمیت می دهید، چقدر با دیگران نشست و برخاست می کنید، چقدر مطالعه می کنید و چه مقدار از وقت شما صرف خیال پردازی می شود. این موضوع باعث می شود که نظارت شما بر کاهایتان بیشتر شود و زندگی خود را به چارچوبی جدید وارد کنید.

● ارتباط با مردم

در جهان تجارت یکی از مهمترین موضوعاتی که حائز اهمیت است ارتباط و صحبت کردن با دیگران و فهمیدن قواعد مربوط به این ارتباط است.برای آنکه افراد بتوانند توانایی های ارتباطی خود را بهبود بخشند، آنان باید قابلیت های خود را برای ایجاد ارتباط تلفنی افزایش دهند. نخستین تماس های تلفنی مربوط به شغل افراد، باید در مکانی ساکت و به دور از مشاجرت دیگران انجام شود.در هنگام صحبت کردن نباید آدامس یا تنقلات بخوریم و بهتر است صریح سخن بگوییم.
اگر برای کسب شغلی جدید تماس گرفته ایم باید بتوانیم مهارت های خودمان را به فروش بگذاریم و با اعتماد به نفس حرف بزنیم.طرح مکالمه خود را باید بارها در ذهن خود مرور کنیم و آمادگی پاسخگویی به پرسش های کارفرما را داشته باشیم. احترام به دیگران در مکالمه باعث می شود که آنها نیز به ما احترام بگذارند و برای سخنان ما ارزش قائل شوند.

● در حال حاضر چه باید کرد

یافتن شغل در بسیاری از کشورها با مشکل روبه رو بوده است و فقط به کشوری خاص در جهان محدود نمی شود، اما آنچه که میان کشورها باعث ایجاد تفاوت شغلی شده این است که در بعضی از کشورهای خاورمیانه ای با بحث شغل های کاذب و واسطه ای مواجه هستیم. این قبیل شغل ها باعث می شود که جوانان این قبیل کشورها از تجربه کاری در مشاغلی که نیاز به تخصص دارند، بی بهره بمانند و نتوانند در زمان رکود اقتصادی به حرفه مناسبی رو بیاورند.
هدف اصلی نوجوانان و جوانان از کارکردن عموما تامین نیازهای آتی آنهاست که این امر می تواند با برنامه ریزی های صحیح تحقق یابد. در یک اقتصاد سالم می توان به راحتی این قبیل افراد را برای کسب مشاغل عالی تربیت کرد و برای آنان این امکان را فراهم کرد که بتوانند از فرصت های خود به خوبی بهره ببرند.

یافتن شغل مناسب

در این مقطع زمانی پیدا کردن یک کار مناسب با یک درآمد راضی کننده، یکی از دغدغه های اساسی جوانان می باشد. سوالی که در اینجا مطرح میشه این هست که ما در باید چه مسیری را طی کنیم تا به شغل مناسب و دلخواه خود دست پیدا کنیم؟؟

اینجانب ابوذر بینش فارغ التحصیل رشته مهندسی برق – کنترل از دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات فارس برای داشتن شغل دلخواه مسیری رو طی کردم که منجر به پیدا کردن شغل مناسب بدون نیاز به کمک دیگران شد. مسیری که من طی کردم از دوران دانشجویی شروع شد ولی در هر زمان میشه مسیری مشابه را طی کرد تا به نتیجه دلخواه رسید. لذا من در این وبلاگ قصد در میون گذاشتن تجربیات خودم رو با دوستان دارم که از این طریق بتونم به سایر دوستان کمکی هرچند کوچک در زمینه پیدا کردن مسیر مناسب برای داشتن شغل دلخواه، کرده باشم.

هدف در این وبلاگ ارائه روش های کاربردی می باشد، در ضمن دوستان می توانند با رائه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود من رو در انتخاب مسیر مناسب کمک و یاری رسانند.

قدم اول

گام اول برای اینکه آینده کاری خوب و دلخواه داشته باشیم، انتخاب مسیر درست می باشد. دوستان عزیز باید با انتخاب رشته دانشگاهی مناسب گام در مسیر بگذارند. برای اینکار باید از تجربیات والدین، دوستان و آشنایان، افراد موفق و … استفاده بشه. روحیه شخص نیز باید حتماً مد نظر قرار گرفته بشه چراکه عامل اصلی در این جریان شخص خود آدم هست.

یه موضوع مهم این هست که افراد می تونند در هر رشته ای و در هر زمانی موفق باشند و باید برای انتخاب شغل مناسب حتماً رشته ای که به اون با تمام وجود علاقه مند هستند رو انتخاب کنند و به هیچ عنوان به خاطر اسم رشته های پزشکی و یا مهندسی بدون اینکه به اون علاقه ای داشته باشند، اقدام به انتخاب رشته نکنید.

پس سعی کنید رشته تحصیلی خود را دلی و با استفاده از علایق انتخاب نمایید، و نگران آینده کاری نباشید چراکه با مسیری که من در گام های آینده معرفی خواهم کرد، حتماً در مسیر خود موفق خواهید بود.

عزیزانی که مدتهاست وارد دانشگاه شده اند و یا اکنون وارد بازار کار شدند نیز به هیچ وجه نگران نباشند، برای شما نیز راه کارهایی ارائه خواهم کرد.

با امید موفقیت همه سروران گرامی

 

قدم دوم

هدف من در این وبلاگ اراپه راه کارهایی برای استفاده از تحصیلات و مهارت های شخصی برا یافتن شغل مناسب هست لذا تمرکز ما بر روی باور شخصی می باشد و به روش های کوتاه مدت و یا غیر اصولی کاری نخواهیم داشت.

نکته ای که در این بخش قابل توجه هست اینکه ما با دید درست به اطرافیانمون نگاه کنیم. بر فرض مثال اگه فردی را دیدیم که دارای شغل مناسب با درآمد عالی هست به جایی اینکه دنبال این باشیم که دلیلی پیدا کنیم که از طریق اون ثابت کنیم اون فرد با پارتی بازی به این نقطه رسید با دید عمیق تر به موضوع توجه کنیم که اون شخص چه توانایی هایی داشته که الان در این نقطه است (همیشه افراد خاص وجود دارند ولی ما دنبال افراد معمولی هستیم).

نکته دیگه ای که اینجا به ذهنم میرسه این هست که سعی کنید خودتون رو درست با دیگران مقایسه کنید وقتی شما تازه کاری رو شروع کردین نباید با فردی که 5 سال سابقه کار داره مقایسه کنید باید راهی رو پیدا کنید که شما 5 سال دیگه از جایگاه اون فرد بالا تر بشید نه همین روز اول.

 

قدم سوم

دوستان عزیز همونطور که در مورد ثبات قدم گفتم، باید با یک تصمیم جدی برای رسیدن به هدفتون تلاش کنید و به هیچ عنوان نا امید نشین. ولی باید یه برنامه برای خودتون داشته باشید و تعیین کنید در سال پیش رو باید چه کارهایی رو حتماً انجام بدین. سعی کنید با توجه به هدفتون یک سری دوره تخصصی رو پیدا کرده و طبق برنامه در اونها شرکت کنید. سختی کشیدن و شلوغی برنامه کاری در دوران دانشجویی به هیچ عنوان ضرر نداره چراکه پس از پایان تحصیل و یافتن شغل مناسب، خستگی این روزها از تنتون خارج میشه. البته بازم اینجا تاکید می کنم شلوغی برنامه های جانبی نباید باعث دوری از دروس تئوری بشه، باید اونا هم همیشه در حد تعادل باقی بمونند.

Leave a Comment