سمت خدا

مطالب مربوط به:

ارتباط با خدا

پیامبر و امامان علیهم السلام

Leave a Comment

استارتاپ ها و ایده های جدید گردشگری و صنعت توریسم – فرصت ها و ایده های صنعت گردشگری

استارتاپ و گردشگری – فرصت ها و ایدها

سایت جامع پنل پنل 

خوب ، سلام مدتی است که درگیر هستیم ، تا باشه از این درگیری های استارتاپی باشه !
مدتی هست که طیف افرادی که از من مشاوره حضوری یا مجازی میگیرن ، موضوع و تم گردشگری پیدا کرده ، یه جورایی ظاهرا ایده پردازها و علاقه مندان به این حوزه بواسطه رویدادهای کارآفرینی ( مثل اولین رویداد استارتاپ ویکند با تم گردشگری تهران و رویداد استارتاپ ویکند گردشگری مشهد که بزودی قراره برگزار بشه ) به این حوزه علاقه مند شدن ، بواسطه مشاوره به این دوستان تصمیم گرفتم نکاتی رو در مورد بحث گردشگری و استارتاپ ها و ایده ها و فرصت های مرتبط به اون رو در این بحث با شما به اشتراک بگذارم

در این پست اول یک تحلیلی بر روی صنعت گردشگری ایران و مشهد ارایه خواهد شد ، سپس برخی فرصت ها رو با هم مرور خواهیم کرد ، بعد مروری خواهیم داشت بر ایده های اولین استارتاپ ویکند گردشگری تهران و در نهایت کسب و کارهای موفقی رو در زمینه گردشگری رو معرفی خواهیم کرد که امیدوارم مفید واقع بشه !

ایران و گردشگری :

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارد و مهم تر اینکه یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه و جهان از لحاظ امنیت برای گردشگران خارجی است.
با این وجود، گردشگری در ایران هرگز و هرگز به عنوان یک صنعت شناخته نشده است. بر اساس آمارهای رسمی، سهم ایران از درآمدهای صنعت گردشگری در جهان کمتر از یک درصد است که رقم بسیار ناچیزی به شمار می آید.

چند نکته قابل تامل :

 • بر اساس آمارهای رسمی، سهم ایران از درآمدهای صنعت گردشگری در جهان کمتر از یک درصد است که رقم بسیار ناچیزی به شمار می آید
 • ترکیه ۳۲ میلیون نفر گردشگر در سال ۲۰۱۲ داشته است
 • به ازای ورود هر گردشگر ۹ فرصت شغلی ایجاد می شود
 • میزان هتل های پنج ستاره و امکانات بخش حمل و نقل برای میزبانی از گردشگران کافی نیست
 • گردشگری زیارت و مذهبی در ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است

برخی از موانع توسعه گردشگری در ایران (دیدگاه کلان)

 • عدم توجه خاص به گردشگری در برنامه‌ی پنجم توسعه و عدم تخصیص بودجه‌ی کافی نبود
 • آمار دقیق از گردشگران و انجام نشدن پروژه های اصولی در این حوزه
 • عدم وجود زیر ساخت های کافی
 • مشکلات فراوان حمل و نقل درون شهری و بین شهری
 • عدم وجود تبلیغات و بازاریابی اصولی و هم چنین سیستم بازاریابی حرفه ای و نوین
 • ایجاد سیمای منفی از ایران در جهان توسط برخی کشورها
 • موانع فرهنگی و فقهی
 • کاغذبازی های فراوان و طاقت فرسای گردشگران خارجی
 • بدشناسی و ناشناسی واژه ی بازاریابی در این حوزه
 • فقدان استفاده از تجارب گذشته و عدم استفاده از خبرگان این حوزه
 • اشتباه فاحش در انتخاب بازارهای گردشگری
 • عدم سیستم آموزش بازاریابی حرفه ای و فرهنگ سازی عمومی
 • نگاه منفی برخی از مسوولان به این صنعت

حوزه های کارآفرینی در گردشگری  و فرصت های پیش رو:

 • هتلداری ( رزرو هتل ، اقامتگاه ،….)
 • خدمات مسافرتی ( بلیط ، سفر زمینی و…)
 • گردشگری و فرهنگی ( تور ، معرفی مکان ها ، پیشنهاد سفر و…)
 • بازاریابی صنعت گردشگری ( اطلاع رسانی ، تبلیغات و…)

 

سایت جامع پنل پنل 

مشهد و گردشگری :

 •  شهرمشهد به عنوان دومین شهر مذهبی جهان
 • سالیانه بیش از ۲۵میلیون زائرو گردشگر
 • وجود فرودگاه بین‌المللی
 • رونق گردشگری سلامت
 • رستوران ها ، مجموعه های آبی و سایر مراکز تفریحی
 • بر اساس آمار به دست آمده ۴۳ درصد از زائران خارجی مشهد از عربستان، ۲۳ درصد از عراق، ۱۰ درصد از پاکستان، ۹٫۵ درصد از بحرین، ۴٫۷ درصد از هند، ۳٫۵ درصد از لبنان، ۲٫۵ درصد از کویت و کمتر از یک درصد از امارات، انگلیس، عمان، کانادا و دیگر کشورها هستند.

خوب ، تا اینجا یک تحلیل اولیه از وضعیت گردشگری در کشور ، وضعیت گردشگری در مشهد و پتانسیل ها رو با هم مرور کردیم ، حالا بیایید برخی از ایده های استارتاپی در این حوزه رو با هم مرور کنیم !

مروری بر ایده های استارتاپی مطرح شده در اولین استارتاپ ویکنید گردشگری ( تهران )

http://panelpanel.ir

تبادل لینک با سایت

بک لینک

سایت جامع پنل پنل 

تا کنون یک دوره استارتاپ ویکند گردشگری در ایران برگزار شده که مرور ایده های اون میتونه بیانگر حال و هوای کسب و کار های نوپا در این عرصه باشه ! اینکه متخصصین این حوزه در چه فضایی سیر می کنن!

ایده  درو

مربوط به توسعه توریسم روستایی است. درو می خواهد بین زندگی مدرنیزه و شهری، و زندگی ایرانی و روستایی پیوند ایجاد کند. به عقیده آقای رحمتی، ایده ایده برای هر دو جامعه جذابیت دارد. برای شهری ها، فرار از زندگی مدرن و دستیابی به آرامش و امنیت فکری در تجربه روستایی. بیشتر تمرکز کار آن ها درباره انتقال تجربه زندگی روستایی به مردم شهری است مثل جمع آوری محصولات کشاورزی و آشنایی با فنون آن.

سایت جامع پنل پنل 

ایده Local Food

اپلیکیشنی جهت معرفی غذاهای محلی هر منطقه ، و ارایه خدمات غذای محلی در شهر های بزرگ مثل تهران ! یه جورایی جنبه کارآفرینی اجتماعی هم درش در نظر گرفته شده که مثلا خانم های خانه دار ،که بلد هستند غذای محلی تهیه کنند ، در شهر های بزرگ این خدمات را ارایه بدهند !

ایده مسیر سبز

مسیر سبز، بهترین مسیر سفر با کمترین هزینه را به شما معرفی می کند. مثلاً اگر بخواهید از تهران به مشهد بروید به شما انواع اطلاعات سفر از قبیل روزهای امکان پذیر، انتخاب های مختلف مثل هواپیما، قطار، کشتی، اتوبوس و سواری را در اختیار شما می گذارد.

ایده   xTraveler

ایجاد یک بستر برای عرضه تجربه های افراد محلی است تا گردشگرها بتوانند به آن مراجعه و پیشنهادها را خریداری کنند
گردشگر به سایت  مراجعه می کند و با پیشنهادهایی مثل تورهای شهری و تور طبیعت گردی یا فعالیت های خاص و … مواجه می شود. این ایده روی افراد محلی تأکید می کند .

ایده ایرانمون

سایت جامع پنل پنل 

سامانه ای است برای دریافت اطلاعات مناطق مختلف گردشگری از مردم و استفاده از آن ها برای مقاصد گردشگری و بازنشر آن ها در اینستاگرام.

ایده شهر و شعر

وبسایتی برای ارائه تورهای و محصولات ادبی . مشتریان ، تمام فارسی زبانان دنیا، دانشجویان زبان فارسی و تمام دوستداران فرهنگ ایرانی و فارسی هستند. برگزاری تورهای موضوعی و شخصیتی مثل تور مولانا، تور فردوسی و … جهت آشنایی افراد  با زندگیآنها. فعالیت های فرهنگی مثل شعر خوانی، دکلمه، نقد شعر و … نیز برای درک بیشتر ادبیات و دوستی با فرهنگ فارسی جزو برنامه های این ایده است.

ایده دَدَر

این ایده قصد دارد تا تورهای کودک را توسعه دهد تا کودکان بتوانند در تورهای مختلف، از یک روزه تا دوره ای شرکت کنند. این ایده  می خواهد بستری را فراهم کند تا خانواده ها از امنیت فرزندانشان، اطمینان حاصل کنند. در این تورها، علاوه بر فعالیت های تفریحی، برنامه های آموزشی نیز برای کودکان ارائه خواهد شد.

ایده Fit Tours

سایت جامع پنل پنل 

ماهیت این ایده، سفر بهینه بر اساس اولویت ها است تا بتوانید جاذبه های گردشگری یک شهر را ببینید و از خدمات آن، بهترین استفاده را داشته باشید. بسیار پیش آمده که بدون شناخت جاذبه های یک شهر به آن جا سفر کنید و وقتی بر می گردید، متوجه می شوید کلی از جاذبه ها را از دست داده اید. این ایده از اینجا سرچشمه گرفته است.

ابن سینا

مربوط به گردشگری سلامت است. این سرویس، پتانسیل های سلامت و پزشکی ایران را معرفی و در قالب بسته هایی به مسافران خارجی ارائه می کند. کشورهایی مثل هند و مالزی و برزیل و سنگاپور و تایلند بزرگترین کشورهای توریسم سلامت هستند. ایران هم پتانسیلش را دارد که در این حوزه رشد کند. در حال حاضر، کشورهای خلیج فارس حسابی مشغول کار کردن در این حوزه هستند.

ایده آشیانه

هدف ، ایجاد رستوران های زنجیره ای برای سرو غذای ایرانی و محلی به گردشگران خارجی است. گردشگران اغلب مشکل تکراری بودن غذا را در ایران تجربه می کنند. هر جا می روند کباب و جوجه کباب می خورند و بعد از مدتی خسته می شوند. آن ها به تنوع غذایی نیاز دارند و این ایده تصمیم دارد این جای خالی را پر کند.

سایت جامع پنل پنل 

یک گردشگر چه نیازهایی دارد ( تجربه سفر برلین)

همانطور که در این پست اشاره کردم  بواسطه منتخب شدن ایده میلوژی در جشنواره کارآفرینی پل در برلین ، باید به برلین سفر میکردیم ، بعنوان یک مسافر و گردشگر یک سری نیازها داشتیم که باید آنها رو برآورده می کردیم ، این نیازها عبارت بودند از :
۱٫ امکان انتخاب برنامه سفر ، اینکه کجا ها رو ببینیم و اولویت بندی داشته باشیم
۲٫ اطلاعات کلی در مورد وضعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه، به همراه آگاهی از وضعیت آب و هوای منطقه مورد نظر، به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته و پیش‌بینی چند روز آینده.
۳٫ ارائه اطلاعات در مورد راه‌های ارتباطی منطقه؛ به طور مثال از طریق راه آهن، راه دریایی، یا هوایی و…
۴٫ ارائه اطلاعاتی در مورد واحدها و سیستم اندازه‌گیری
۵٫ اختلاف زمانی منطقه مورد نظر با ساعت رسمی ایران
۶٫ نوع واحد پول و تبدیلات ارزی
۷٫ اطلاعاتی راجع به صدور گذرنامه یا ویزا
۸٫ جستجوی  آثار و بناهای تاریخی، فهرست موزه‌ها و گالری‌ها و مکان‌های دیدنی، همراه با ساعت بازدید و … .
۹٫ نرخ مکالمات تلفنی بین کشور مبداء و مقصد.
۱۰٫ لینک‌های مفید به سایر مراکز گردش‌گری؛ مانند سفارت‌خانه‌ها و مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها و …
۱۱٫ ارائه اطلاعاتی در مورد زبان رسمی یا لهجه‌های محلی
۱۲٫ امکان رزرو و خرید اینترنتی بلیط (برای تمام خطوط هوایی، دریایی، جاده‌ای و ریلی) و به عبارت دیگر، امکان تهیه بلیط الکترونیکی؛
۱۳٫ معرفی مراکز اقامتی؛
* معرفی هتل‌ها همراه با ارائه آدرس و تلفن.
** معرفی هتل‌ها بر مبنای قیمت، تعداد ستاره و سرویس‌هایی که توسط هر هتل ارائه می‌شود.
۱۴٫ ارائه فهرستی از تورهای مسافرتی موجود، همراه با خدمات ارائه شده در تورها، مدت زمان اقامت، قیمت‌ها و … .
۱۵٫ معرفی اقامتگاه‌های بین راه، رستوران‌ها و مراکز خرید صنایع دستی و تولیدات محلی، به همراه ارائه تصاویر و فهرستی از آثار و صنایع دستی آن منطقه و نیز معرفی مراکز فروش و تهیه غذاهای حلال مخصوص مسلمانان در کشورهای خارجی.
۱۶٫ تمام موارد فوق، اگر به زبان فارسی ارایه می شد خیلی عالی میشد ! ولی خوب مطالب عموما انگلیسی بودن

۱۷٫لیست رستوران های حلال

سایت جامع پنل پنل 

یکی از منابعی که به راحتی پاسخ بسیاری از این سئوالات را به ما داد و نیازهای ما رو رفع کرد، مجموعه کتاب ها و اپ های Lonely Planet بود که در ادامه به معرفی این کسب و کار موفق در حوزه گردشگری می پردازم !

یکی از ایده های گردشگری بسیار عالی که ما قصد داشتیم در آوابوک هم اونو پیاده کنیم ، راهنمای تور صوتی بود که بسیار عالی و کاربردی بود ایده به این صورت هست که وارد هر مرکز که میشدید این امکان را داشتید تا یک دستگاه به قیمت ۱ الی ۳ یورور کرایه کنید ، این دستگاه بر اساس موقعیت شما در منطقه گردشگری مربوطه  به زبانهای مختلفی توضیحاتی رو صوتی ارایه میداد.

Audio TourGuide 1

Audio TourGuide 2

lonely Planet کسب و کاری موفق در حوزه گردشگری ( یک منبع اطلاعاتی دقیق)

موسسه معروف گردشگری استرالیایی لونلی پلانت(lonely Planet)یکی از مطرح ترین شرکتهای عرصه کتابهای مسافرتی که بیش از ۶۵۰ عنوان کتاب را در مورد ۱۱۸ کشورجهان منتشر کرده است.

این شرکت معتبر فعال که در زمینه معرفی سفرهای ارزان قیمت و شناساندن اقصی نقاط جهان در بین علاقه مندان به سفر بسیار معروف است، هرساله به انتشار لیستی از ۱۰ کشور دنیا می پردازد که سفر به آنها به دلایل گوناگون، اعم از فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … می تواند جالب توجه باشد.

guide-lonely-planet

کتاب راهنمای سفر به ایران  این موسسه گردشگری با بخش‌های متنوع برنامه‌ریزی برای سفر، بر روی جاده، شناخت ایران و راهنمای ضروری برای مخاطب و گردشگر خارجی نوشته شده است اما یک ایرانی سفر دوست را هم جذب و جلب می‌کند شکل و نحوه چینش اطلاعات چنان جذاب است که خواننده گویی دارد یک سرزمین ناشناخته را کشف می‌کند. اطلاعاتی که در کتاب است هر ۵ سال ویرایش و به روز می‌شود و تلاش نویسندگان برای ارائه  تصویری حقیقی از کشور واقعا ستودنی است. اطلاعات برای مصرف کننده با هر میزان توانایی مالی تدوین شده است و سفر به عنوان یک کالای لوکس و تجملی دیده نشده است. در این محصول تاریخ و جغرافیا به ملاقات همدیگر آمده اند هرجا نویسندگان لازم بوده، تاریخچه مختصری را آورده‌اند از داستان مصدق و کودتای سیاه تا ماجرای آوردن چای توسط کاشف السلطنه.کتاب در قطع رقعی و با ۳۷۵ صفحه با کیفیت عالی به چاپ رسیده است. انتشارات آمه نماینده رسمی این انتشارات در ایران، کتاب را با تخفیف  عرضه می‌کند.

 

نمونه هایی موفق از کارآفرینان حوزه گردشگری

پیشنهاد میدم داستان موفقیت این ایده رو حتما مطالعه کنید!

عباسی که میلیاردر شد

عباس1

امید وارم این پست تا حدودی فضای کارآفرینی در حوزه گردشگری ، فرصت ها و نیازهای موجود در این زمینه رو براتون ترسیم کرده باشه !

منابع :

دیجیاتو

http://panelpanel.ir

تبادل لینک با سایت

بک لینک

گردشگری ایرانی

Leave a Comment

ایده های گردشگری و توریسم؛ ۱۳ فرصت شغلی که در صنعت گردشگری در انتظار ما هستند

۱۳ ایده در صنعت گردشگری

سایت جامع پنل پنل 

شاید باورش برای ما ایرانی‌ها کمی سخت باشد که سفر و گردشگری منبع مهم درآمد یک کشور به حساب بیاید. اما جالب است که بدانید گردشگری واقعا صنعت پرسودی است. این صنعت به‌شکل مستقیم و غیرمستقیم برای افراد بی‌شماری شغل ایجاد می‌کند. از ارائه‌ی خدمات و عرضه‌ی محصولات‌ تا ده‌ها مورد دیگر که شاید هرگز به ذهن‌تان خطور نکرده باشد. در این مطلب ۱۳ ایده گردشگری سودآور را از بهترین ایده‌های این صنعت در سال ۲۰۱۸ برای سرمایه‌گذاران، کارآفرین ها و کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در حوزه‌ی گردشگری هستند، گلچین کرده‌ایم.

صنعت سفر و گردشگری تنها محدود به گردشگران نمی‌شود، بلکه افرادی را که به هر دلیلی از کشوری به کشور دیگر یا از شهری به شهر دیگر سفر می‌کنند هم دربرمی‌گیرد. بنابراین اگر به راه‌اندازی کسب‌وکاری در این حوزه فکر می‌کنید، باید افق دیدتان فراتر از گردشگری باشد و سفرهایی را که با اهدافی غیر از گردشگری انجام می‌شود نیز درنظر بگیرید. خبر خوب اینکه در این شرایط، ایده‌های گردشگری بی‌شماری پیشِ روی‌تان خواهد بود که از قضا حسابی پرسود هم هستند.

ایده‌های گردشگری هم مناسب سرمایه‌گذاران کلان است که سرمایه‌ی هنگفتی در اختیار دارند و به کسب‌وکارهای بزرگی مانند شرکت‌های هواپیمایی فکر می‌کنند و هم کارآفرینانی که به‌دنبال پیگیری حرفه‌ای در قالب کسب‌وکار خودشان هستند اما سرمایه‌ی کلان ندارند.

۱. راهنمای گردشگری

راهنمای گردشگری به عنوان یک ایده گردشگری جذاب

یکی از کم‌هزینه‌ترین کسب‌وکارهای حوزه‌ی گردشگری ارائه‌ی خدمات به‌عنوان راهنمای گردشگری است. برای کار در این زمینه باید بتوانید دست‌کم به یک زبان خارجی یا بیشتر صحبت کنید و منطقه‌ی مورد بازدید را به‌خوبی بشناسید. البته بسته به کشور و منطقه‌ ممکن است نیازمند کسب برخی مجوزها یا گذراندن دوره‌های خاصی باشید. بسیاری از راهنمایان گردشگری در سراسر دنیا به‌شکل غیررسمی کار می‌کنند. کافی است در مکان‌های تجمع گردشگران یا مسافران مانند هتل‌ها و فرودگاه‌ها خودتان را نشان بدهید و نظر آنها را جلب کنید. همچنین می‌توانید از هتل‌داران یا آژانس‌های مسافرتی و گردشگری بخواهید شما را به گردشگران معرفی کنند.

تبلیغات

۲. رستوران و کافه

صنعت رستوران و کافه یکی از صنایع مهم در زنجیره‌ی ارزش صنعت گردشگری است. هرچند برخی گردشگران ترجیح می‌دهند غذاهای آشنا و سازگار با ذائقه‌شان را میل کنند اما خیلی‌ها هم بدشان نمی‌آید غذاهای محلی را امتحان کنند، برخی حتی خوردن غذاهای محلی جامعه‌ای را که به دیدنش می‌روند، ضروری می‌دانند. بنابراین اگر در منطقه‌ی گردشگری هستید، بهتر است غذاهای محلی را در منویتان بگنجانید.


۳. هتل و اقامتگاه

مطالب گردشگری

راه‌اندازی هتل به عنوان یک ایده گردشگری جذاب

برای هر گردشگری، اگر مهمان نباشد، وجود مکانی برای اقامت ضروری است. بنابراین هتل‌ها و اقامتگاه‌ها نقشی حیاتی در منطقه‌های گردشگری دارند. درواقع پیش از دیدن منطقه‌ی موردنظر، چگونگی دسترسی به محل اقامت و کیفیت آن بر تجربه‌ی گردشگر تأثیر می‌گذارد.

حقیقت مهم این است که نبود هتل‌ها و اقامتگا‌ه‌های باکیفیت منطقه‌های گردشگری باعث کاهش تعداد گردشگران علاقه‌مند به سفر به آن منطقه‌های می‌شود. بنابراین یکی از گزینه‌های خوب سرمایه گذاری در حوزه‌ی گردشگری، هتل‌ها و اقامتگاه‌ها هستند. راه‌اندازی انواع اقامتگاه‌ها مانند هاستل، هتل‌آپارتمان، B&B، اقامتگاه‌های بوم‌گردی از دیگر ایده‌های گردشگری جذاب هستند.

 


۴. خدمات حمل‌ونقل

صفحه گردشگری

کسب‌وکارهای مرتبط با حمل‌ونقل در منطقه‌های گردشگری امکان خوبی برای شکوفایی دارند. گردشگران معمولا تمایل دارند به‌طور گروهی از جایی به جای دیگر بروند، بنابراین اتوبوس‌های باکیفیت نقش مهمی در ارائه‌ی خدمات دارند. وسائل نقلیه همچنین برای انتقال گردشگران از هتل به محل اقامت ضروری هستند. تاکسی‌ها و ون‌ها هم برای گروه‌های کوچک، زن‌وشوهرها و کسانی که تنها سفر می‌کنند مناسب هستند.

۵. خدمات کرایه‌

صفحه گردشگری

ارائه خدمات کرایه به عنوان یک ایده گردشگری جذاب

کسب‌وکارهای کرایه‌ی اقلام گوناگون یکی دیگر از فرصت‌های سودآور کسب‌وکار در منطقه‌های گردشگری هستند. اقلام مختلفی را از جمله خودرو، جت‌اسکی، قایق، اسب و شتر و… می‌توان به گردشگران اجاره داد. می‌توانید تحقیق کنید و ببینید گردشگران چه چیزهایی را لازم دارند و نمی‌توانند آنها را در سفر همراه خود داشته باشند. کافی‌ست این موارد را شناسایی و سپس به‌اندازه‌ی کافی تهیه کنید. در گام بعدی آنها را اجاره بدهید.

۶. تهیه و عرضه‌ی سوغات

فروشگاه‌های عرضه‌ی سوغات و تولیدات محلی یکی از ایده های سودآور کسب و کار در صنعت گردشگری است. گردشگران زیادی به خرید صنایع دستی محلی، هدیه‌های جذاب، لباس‌های سنتی و مانند آن به‌عنوان یادگاری علاقه‌مند هستند. بنابراین تهیه و فروش این محصولات فرصت سودآوری است. اما برای این کار باید فروشگاهی زیبا داشته باشید که در مکان خوبی قرار گرفته باشد.

صفحه گردشگری

۷. وبلاگ‌نویسی درباره‌ی سفر و گردشگری

یکی دیگر از ایده‌های درآمدزا در حوزه‌ی گردشگری که می‌توانید با هزینه‌ی ناچیز و حتی بدون هیچ هزینه‌ای پیاده کنید، وبلاگ‌نویسی درباره‌ی سفر و گردشگری است. افراد بسیاری در سراسر جهان از این راه سالانه میلیون‌ها دلار درآمد دارند! اگر کارشناس حوزه‌ی گردشگری هستید یا اطلاعات خوبی دراین‌باره دارید، حتی اگر خودتان یک گردشگر هستید، می‌توانید دراین‌باره بنویسید.

اگر مطالب جذاب و سودمندی بنویسید و بتوانید بازدیدکنندگان زیادی را جذب کنید، با تکیه بر ترافیک بالای وبلاگ‌تان می‌توانید در ازای تبلیغات آنلاین در سایت‌تان مبلغ قابل‌توجهی درخواست کنید. اما باید پیوسته وبلاگ‌تان را به‌روز کنید و مطالبی سودمند و موردعلاقه‌ی خوانندگان تولید کنید تا بازدیدکنندگان‌تان را از دست ندهید.


۸. محافظت از گردشگران

محافظت از گردشگران در قالب خدمت‌رسانی توسط محافظ شخصی به‌ویژه برای افراد مشهور، یکی دیگر از فرصت‌های کسب‌وکار در صنعت گردشگری است. برای موفقیت در این زمینه باید شبکه‌ای پویا و قوی از محافظان حرفه‌ای داشته باشید. درغیراین‌صورت نمی‌توانید به‌شکل آنی یا در کوتاه‌ترین زمان محافظ‌های مناسب را فرا بخوانید.

۹. ارائه‌ی مشاوره در زمینه‌ی گردشگری

http://panelpanel.ir

ارائه مشاوره به عنوان یک ایده گردشگری جذاب

خدمات مشاوره در زمینه‌ی کسب‌وکار یکی دیگر از کسب‌وکارهای سودآور صنعت گردشگری است. اگر فردی باتجربه در این زمینه هستید یا دانش و اطلاعات سودمندی در این زمینه دارید، می‌توانید از دانش‌تان برای مشاوره به دیگران بهره بگیرید. در این کسب‌وکار می‌توانید به دامنه‌ی متنوعی از مشتریان از شرکت‌های خصوصی تا سازمان‌های دولتی یا گردشگران شخصی و حتی مسافران سفرهای کاری خدمت‌رسانی کنید.

۱۰. بلیط‌ فروشی و رزرو خدمات

بلیط‌فروشی و رزرو خدمات از پرطرفدارترین و پردرآمدترین کسب‌وکارهای صنعت گردشگری است. گردشگران پس از گذر از دشواری‌های دریافت ویزا، در نخستین گام به تهیه‌ی بلیط سفر با توجه به بودجه‌شان فکر می‌کنند. به همین دلیل این کسب‌وکارها درآمد خوبی دارند. برای آغاز کسب‌وکاری در این زمینه نیاز به دانش قوی و گسترده دارید.


۱۱. ارائه‌ی طرح‌های «پرداخت پس از سفر»

http://panelpanel.ir

افراد بسیاری امکان پس انداز پول را ندارند و بنابراین پیوسته سفرکردن را به‌تعویق می‌اندازند. بنابراین می‌توانید کسب‌وکاری راه بیندازید که به چنین افرادی کمک کند؛ درحالی‌که سود خوبی هم نصیب شما می‌کند. این کسب‌وکار به مسافران این امکان را می‌دهد که همه‌ی موارد ضروری را تهیه و سفر خوبی را تجربه کنند و هزینه‌های سفر را در آینده و طی مدتی توافق‌شده پرداخت کنند. البته مشتریان سودی را بابت دریافت این خدمات پرداخت می‌کنند. بنابراین مهم است که مشتریانی را هدف بگیرید که توانایی پرداخت هزینه‌ها را با سود اعمال‌شده داشته باشند.

۱۲. خدمات گردشگری زیارتی

ارائه خدمات گردشگری زیارتی به عنوان یک ایده گردشگری جذاب

http://panelpanel.ir

در سراسر جهان انبوهی از افراد حاضرند هزینه‌های هنگفتی را برای زیارت مکان‌های مذهبی در نقاط مختلف پرداخت کنند. مثلا بازدید از اورشلیم جزئی از مراسم مذهبی مسیحی‌های جهان است همان‌طور که مراسم حج و بازدید از کعبه از مراسم مذهبی مسلمان‌هاست. طبیعی‌ است که روی تنها یک مذهب تمرکز کنید، بنابراین بهتر است اگر مسلمان هستید به مسلمان‌ها، اگر مسیحی هستید به مسیحی‌ها و اگر بودایی هستید به بودایی‌ها خدمت کنید.

۱۳. ارائه‌ی تور برای همایش‌ها، جشنواره‌ها، مراسم‌ها و رخدادهای جذاب

http://panelpanel.ir

افراد و شرکت‌های بسیاری به‌دنبال راهی برای معرفی و بازاریابی محصولات و خدمات‌شان هستند. یکی از این راه‌ها، شرکت در همایش‌ها و نمایشگاه‌هایی است که محل گردهمایی کارآفرین‌ها و سازمان‌های فعال در صنعت برای معرفی محصولات و خدمات‌شان است.

پس اگر علاقه‌مند به کار در حوزه‌ی سفر و گردشگری هستید و توانایی برنامه ریزی و هماهنگی برای شرکت در رخدادهای ویژه را دارید، خدمات گردشگری نمایشگاهی/جشنواره‌ای و… گزینه‌ی مناسبی برای شماست. شما امکان برگزاری این تورها را در سطح محلی، استانی، کشوری و حتی بین‌المللی دارید. اگر همایش یا جشنواره به‌خوبی برگزار شود، نه‌تنها استارتاپ ها بلکه می‌توانید بازیگران مهم صنعت را نیز جذب کنید.

http://panelpanel.ir

تبادل لینک با سایت

بک لینک

Leave a Comment

آموزشگاه موسیقی پژواک

آموزشگاه موسیقی پژواک
با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تدریس دانش آموختگان و اساتید دانشگاه
رویکرد علمی تخصصی در زمینه آموزش موسیقی با اصول پداگوژیک
آموزش گلیه ی ساز ها و آوازهای ایرانی ، کلاسیک ، پاپ و ….
از مبتدی تا پیشرفته
آموزش موسیقی کودکان با مکتب برلین سوزوکی و ارف شولورک
مشاور رایگان در انتخاب و خرید ساز
برگزاری کلاس های آمادگی کنکور هنر (تئوری ، عملی )
یادگیری تئوری موسیقی ، سلفژ ، آهنگ سازی ( کنترپوآن و هارمونی )
برگزاری کارگاه های تخصصی در زمینه ی موسیقی
با تدریس دانش آموختگان و اساتید دانشگاه با مدیریت عمید و عماد عسگری / دانش آموخته ی کارشناسی و کارشناسی ارشد نوازندگی دانشگاه تهران
رتبه ی اول جشنواره بین المللی موسیقی فجر
رتبه ی اول مسابقات کشوری گیتار کلاسیک
عضو بنیاد ملی نخبگان

آدرس : تهران خیابان زعفرانیه خیابان مقدس اردبیلی نرسیده به تقاطع پسیان پلاک 19/6 طبقه اول واحد3
زمان ثبت نام : هر روز هفته از ساعت 11 – 20
تلفن تماس : 22179048 – 22181272 – 09102231486

Leave a Comment

تبریک میلاد رحمة للعالمین حضرت محمد مصطفی

میلاد نبی اکرم و خاتم الانبیاء والمرسلین حضرت محمد مصطفی و ایام ربیع الاول بر همه مسلمین و شیعیان جهان مبارک و خجسته باد.

http://panelpanel.ir

مدیر سایت جامع پنل پنل

http://panelpanel.ir

۱ thought on “تبریک میلاد رحمة للعالمین حضرت محمد مصطفی

 1. پنل پنل

  ولادت پیامبر اکرم مبارک باشه

Leave a Comment

زندگینامه حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)

فاطمه معصومه

امامزاده
بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
فاطمه
حضرت معصومه12.jpg

گنبد فاطمه معصومه در قم، ایران
نقش امامزاده، خواهر امام رضا، دختر امام موسی کاظم
نام فاطمه
زادروز تاریخ تولد این بانو مشخص نیست.[۱]
زادگاه مدینه[۲]
درگذشت تاریخ درگذشت این بانو مشخص نیست.[۱]
مدفن پیکر او را در جایی که آن زمان به باغ بابلانمشهور بود به خاک سپردند که هم اکنون زیارتگاهی باشکوه مشهور به حرم حضرت معصومه در قم است.
پدر موسی کاظم
مادر ام‌البنین نجمه
طول عمر ۲۸ سال

ضریح فاطمه معصومه در قم، ایران

گنبد فاطمه معصومه در قم، ایران

فاطمه معصومه، دختر موسی بن جعفر (هفتمین امام شیعه) و نجمه خاتون است. وی از شخصیت‌های مورد احترامشیعیان است و آرامگاهش در شهر قم در ایران است.

  
 • ۱زادروز
 • ۲لقب ها
 • ۳سفر به ایران
 • ۴رحلت
 • ۵زیارت
 • ۶احادیثی در رابطه ایشان
 • ۷حدیثی نقل شده از او
 • ۸جستارهای وابسته
 • ۹پانویس
 • ۱۰پیوند به بیرون
 • ۱۱نگارخانه
 • ۱۲منابع

ولادت

تاریخ تولدش به طور دقیق مشخص نیست، ولی کتاب «مستدرک سفینه البحار» تاریخ تولد وی را طبق اسناد به دست آمده، در روز ۱ ذیقعده سال ۱۷۳(قمری) در شهر [مدینه] نوشته‌است.[۲] آیت الله سید موسی شبیری زنجانی که از عالمان بزرگ رجال هست در کتاب «جرعه‌ای از دریا» نقل این تاریخ در کتاب «مستدرک سفینه البحار» را ناشی از تصحیح تاریخ مجعولی توسط آقای شیخ علی نمازی دانسته‌اند و زمان ولادت و رحلت او را ساختگی دانسته‌اند.[۱]

لقب ها

اخت الرضا، راضیه، مرضیه، معصومه، تقیه، نقیه، رشیده[۳]

معصومه لقب مشهور ایشان است که از حدیثی گرفته شده است علی بن موسی گفت : «هر کس معصومه را در قم زیارت کند مانند کسی است که مرا زیارت کرده است» [۴]

کریمه اهل بیت یکی دیگر از القاب است که در خوابی که سید محمود مرعشی نجفی پدر مرعشی نجفی مرجع شیعیان دیده است یکی از ائمه به فاطمه معصومه را با لقب کریمه اهل بیت خوانده و سید محمود مرعشی نجفی را به سفارش به زیارت فاطمه معصومه کرده است.[۵]

سفر به ایران

پس از آن که مامون خلیفه وقت، برادر فاطمه معصومه، علی بن موسی الرضا، را در سال ۲۰۰، از مدینه به مرو خواند، فاطمه معصومه همچون تعدادی از علویان، درسال ۲۰۱ هجری به ایران روی آورد. وقتی که به ساوه رسید، بیمار شد[۶]. در ساوه از همراهان خود پرسید که تا قُم چقدر فاصله‌است؟ گفتند که نزدیک است. گفت:مرا به شهر قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم که می‌فرمود: شهر قم مرکز شیعیان ما است.

پسران سعد اشعری که از شیعیان برجسته بودند و نیز دیگر بزرگان شهر قم که از موضوع حرکت فاطمه معصومه به قم باخبر شده بودند، از وی استقبال باشکوهی به عمل آوردند[۷]. فاطمه معصومه به خانه موسی بن خزرج بن سعد اشعری وارد شد.

رحلت

فاطمه معصومه تنها هفده روز در قم زنده ماند و در سن ۲۸ سالگی، در حالی که هنوز ازدواج نکرده بود وفات یافت. پیکر او را در جایی که آن زمان به باغ بابلان مشهور بود به خاک سپردند که هم اکنون زیارتگاهی باشکوه مشهور به حرم حضرت معصومه است. پس از به پایان رسیدن مراسم دفن، موسی بن الخزرج سایبانی از بوریا بر قبر او ساخت و این سایبان بر قرار بود تا زمانی که زینب دختر محمد بن علی جواد (امام نهم شیعه)، بر آن گنبدی بنا کرد.

در زمان تولیت سید محمد باقر متولی باشی (متوفی ۱۳۵۹ قمری) بر حرم حضرت معصومه، وی اعلام می‌کند: «که اگر کسی تاریخ ولادت یا وفات حضرت فاطمه معصومه را پیدا کند، دستور می‌دهم که در آن روزها بازار قم را تعطیل کنند.» فردی که به عدم صدق معروف بوده ادعا می‌کند که در کتاب لواقح الانوار که در کتابخانهٔ مدینه است این تاریخ ذکر شده است. متولی باشی گفته وی را قبول نمی‌کند و می‌گوید:«من با متولی کتابخانه مدینه آشنا هستم. و از وی خواهم خواست که آن کتاب را بدهد و ما اینجا چاپ کنیم.» آن فرد به صرافت می‌افت و بدین شکل دروغش آشکار می‌شود.[۱][۸]

اما تاریخ ولادت این بانو بعدها به دلیل آگاه نبودن مؤلف کتاب «مستدرک سفینه البحار» در آنجا آمده است. البته مؤلف با حساب کردن آنکه حضرت موسی بن جعفر در سال ۱۸۳ در زندان بوده‌اند به زعم خود این عدد را ناشی از اشتباه افواه دانسته و آن را ده سال عقب کشیده و در کتاب خود تاریخ تولد را روز ۱ ذیقعده سال ۱۷۳ قید کرده است.[۱]

متأسفانه بعدها و در زمان تولیت مسعودی خمینی بر حرم آن بانو، به اشتباه این دو تاریخ به عنوان تاریخ تولد و رحلت ایشان درتقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.[نیازمند منبع]

زیارت

زیارت آرامگاه فاطمه معصومه به شیعیان سفارش شده‌است. برای نمونه علی بن موسی در این خصوص فرموده است:

کسی که مرقد مطهر حضرت معصومه را با دانایی و معرفت به حق او، زیارت کند، سزاوار بهشت می‌شود.

[۹]

مقام علمي حضرت معصومه (س)

حضرت معصومه (س) از جمله بانوان گرانقدر و والا مقام جهان تشيع است و مقام علمي بلندي دارد. نقل شده که روزي جمعي از شيعيان، به قصد ديدار حضرت موسي بن جعفر (ع) و پرسيدن پرسش هايي از ايشان، به مدينه منوره مشرف شدند. چون امام کاظم (ع) در مسافرت بود، پرسش هاي خود را به حضرت معصومه (س) که در آن هنگام کودکي خردسال بيش نبود، تحويل دادند. فرداي آن روز براي بار ديگر به منزل امام رفتند، ولي هنوز ايشان از سفر برنگشته بود. پس به ناچار، پرسش هاي خود را باز خواستند تا در مسافرت بعدي به خدمت امام برسند، غافل از اين که حضرت معصومه (س) جواب پرسش ها را نگاشته است. وقتي پاسخ ها را ملاحظه کردند، بسيار خوشحال شدند و پس از سپاسگزاري فراوان، شهر مدينه را ترک گفتند. از قضاي روزگار در بين راه با امام موسي بن جعفر (ع) مواجه شده، ماجراي خويش را باز گفتند. وقتي امام پاسخ پرسش ها را مطالعه کردند، سه بار فرمود: پدرش فدايش.

امام رضا (ع) و لقب معصومه

حضرت فاطمه معصومه (س) بانويي بهشتي، غرق در عبادت و نيايش، پيراسته از زشتي ها و شبنم معطر آفرينش است. شايد يکي از دلايل «معصومه» ناميدن اين بانو، آن باشد که عصمت مادرش حضرت زهرا (س) در او تجلي يافته است. بر اساس پاره اي از روايات، اين لقب از سوي امام رضا (ع) به اين بانوي والامقام اسلام وارد شده است؛ چنان که فقيه بلند انديش و سپيد سيرت شيعه، علامه مجلسي (ع) در اينباره ميگويد: امام رضا (ع) در جايي فرمود: «هرکس معصومه را در قم زيارت کند، مانند کسي است که مرا زيارت کرده است».

 

دلیل ازدواج نکردن حضرت معصومه(س)

همواره این سؤال برای بسیاری مطرح می شود که چرا دختران امام کاظم(ع) بر خلاف تأکید پیامبر(ص) ازدواج نکردند، اما باید گفت که این مسئله دلایل مختلفی دارد. یعقوبی که از مورخین شیعه است درباره علت ازدواج نکردن دختران امام موسی کاظم(ع) می نویسد: حضرت امام موسی کاظم(ع) وصیت فرمود که دخترانش ازدواج نکنند، ولذا هیچیک از آنان ازدواج نکردند، به جز(ام سلمه)که هم ازدواج واقعی نبود، بلکه وی از مصر عازم حج بود برای اینکه در این سفر محرمی داشته باشد با پسر عمویش قاسم بن محمد بن جعفرالصادق(ع) عقد محرمیت جاری کرد.

در پاسخ به این گفته یعقوبی باید گفت که اولا: گفته یعقوبی بی اساس و مخالف با سنت اهل بیت(ع) است، زیرا امکان ندارد ائمه(ع) مخالف سیره جدشان رسول الله(ص) عمل نماید، زیرا که روایات زیادی از ناحیه مقدسه رسول الله(ص) بدست ما رسیده که همه حاکی از اهمیت این امر مستحبی دارد تا جائی که حضرت ختمی مرتبت می فرماید(فلیس منی) یعنی اگر کسی ازدوج ننماید از من نیست. آیا معقول است امامی که ما قائل به معصومیتش می باشیم این وصیت را در حق فرزندانش نماید، پس باید گفت که نظریه یعقوبی خالی از واقعیت و غیرمستند است.

ثانیا: متن وصیتنامه حضرت امام موسی کاظم(ع) در طول قرنها و سالها از حوادث باقی مانده و در کتب تاریخی موجود است که مرحوم کلینی تمام وصیت آن حضرت را در کتاب شریف کافی نقل می نماید که نوشته؛ حضرت امام موسی کاظم(ع) در این وصیتنامه پس از آنکه همه فرزندانش را به تبعیت از امام رضا(ع) فرمان داد، در مورد فرزندانش فرموده: “وان اراد رجل منهم ان یزرج اخته فلیس له ان یزوجهاالا باذنه وامره، فانه اعرف بمناکح قومه”. “هرکدام از آنها اگر بخواهد خواهرش را تزویج دهد، بدون اجازه‌ و فرمان امام رضا(ع)چنین حقی را ندارند، زیرا او به مصالح قومش در امر ازدواج از همه آنها آگاهتر است”.

در جای دیگر از همین وصیتنامه می فرماید: “ولا یزوج بناتی احد من اخوتهن من امهاتهن ولا سلطان ولا عم الا برأیه ومشورته، فان فعلوا ذلک فقد خالفوا الله ورسوله وجاهدوه فی ملکه، وهو اعرف بمناکح قومه، فان اراد ان یزوج زوج، وان اراد ان یترک ترک”. “هیچ یک از دخترانم را نباید برداران مادری و سلاطین و یا عموهایشان شوهر دهند، مگر با نظر و مشورت حضرت رضا(ع) اگر بدون اجازه او به چنین کاری اقدام کنند، با خدا و رسول خدا مخالفت ورزیده اند و در سلطنت خدا منازعه نموده اند، زیرا او به مصالح قومش در امر ازدواج آگاهتر است، پس هرکس را او تزویج دهد اطاعت کند و هرکسی را او تزویج نکند فرمان برد”

باید متذکر شد که در این وصیتنامه حضرت بیشتر خواستند، به فرزندان خود اعلام کند که حجت خدا بعد از وی حضرت رضا(ع) است و باید در هر موردی من جمله مسئله ازدواج از آن حضرت اطاعت و اجازه بگیرند. بنابر بیان فوق باز فرمایش یعقوبی رد می شود و بی اساس بودن قول او را می توان پی برد و لذا صاحب کتاب(حیاه الامام موسی بن جعفر) صریحا مجعول بودن نقل یعقوبی را علان نموده است.

نظریه دوم که در مورد عدم ازدواج دختران حضرت موسی بن جعفر(ع) داده اند این است که گفته اند چون برای آن مخدرات هم کفو پیدا نمی شد لذا ازدواج ننمودند. در رد این نظریه فوق دو جواب ذکر شده است؛ اولا: “سیره ائمه اطهار(ع) این نبود که دختران خود را به جهت پیدا نشدن(کفو) در خانه نگه بدارند و مانع از ازدواج آنها شوند، بلکه آنها عملا‌ و قولا مومن و مؤمنه را کفو یکدیگر می دانستند و امر می فرمودند که اگر دین و تقوای کسی را پسندید دختران خود را به همسری او درآورید.

ثانیا: در عصر امام کاظم(ع) جوانان شایسته ای از اولاد امام حسن مجتبی(ع) و از تبار حضرت سیدالشهداء(ع) بودند که می توانستند کفو دختران آن حضرت باشند. لذا احتمالا نظر سوم درست می باشد و آن خفقان شدید هارونی است. اختناق در عصر هارون الرشید به جائی رسیده بود که کسی جرأت نداشت به در خانه‌ امام کاظم(ع) آمد و شد کند، کجا رسد به اینکه آرزوی دامادی آن حضرت را در سر بپروراند.

اما پاسخ دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه اولا: فاطمه کبری حضرت معصومه(ع) در سال 173 هـ .ق بدنیا آمده و نظر به اینکه این بانو به اجماع مورخین بزرگترین دختران حضرت امام موسی کاظم(ع) بوده و همچنین آن حضرت هم در سال 201هـ .ق به شهادت رسید باید گفت که ایشان در زمان شهادت امام کاظم (ع) 10 سال بیشتر نداشت و تازه بحد بلوغ رسیده بود چه رسد که مابقی دختران آن حضرت که از فاطمه معصومه(ع) کوچکتر بودند.

ثانیا: چون مورخین عنایت کافی در تاریخ تولد و وفات و ازدواج اولاد ائمه(ع) و بعضا خود ائمه(ع) نداشتند ممکن است که آن مخدرات با تمام آن مسائل و مصائب و مشکلاتی که مطرح گردید، ازدواج نموده و این سنت شایسته جدشان را پیروی کرده باشند مضافا براینکه(عدم الوجدان لا یدل علی عدم الموجود) چون مورخین مسئله ازدواج اولاد ائمه(ع) را ذکر نکرده و یا در کتب تاریخی موجود نیست دلیل بر ازدواج نکردن آن مخدرات نمی توان باشد گرچه در مورد شخص حضرت معصومه(ع) همان دلائل فوق مبنی بر عدم ازدواجش کافی است.

تاریخچه حرم حضرت معصومه(ع)
پس از دفن حضرت معصومه (س) در قم ، موسى بن خزرج سایبانى از بوریا بر فراز قبر شریفش قرار داد تا این که حضرت زینب فرزند امام جواد (ع) به سال ٢٥٦ هجرى قمرى اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا کرد. پس از آن در طول سالیان دراز تا امروز مرقد مطهر ایشان همواره مورد توجه و احترام شیعیان و ارادتمندان بوده و بارها تجدید بنا شده و توسعه و تکمیل یافته است. امروزه حرم مطهر دارای ضریح، گنبد، رواق ها، ایوان ها ،صحن ها، گلدسته هاو….بسیار زیبایی است.

سیر تاریخی هریک ازبناهای حرم به شرح زیر است:

مرقد مطهر

در سال 605 هجرى به دستور «امیر مظفر احمد بن اسماعیل» بزرگ خاندان آل مظفر، بزرگ ترین استاد کاشى ساز آن زمان «محمد بن ابى طاهر کاشى قمى» کار ساخت و پرداخت کاشى هاى متنوع مرقد را شروع کرد و بعد از هشت سال، در سال 613 کاشى هاى آن آماده گردید و کار گذاشته شد. اخیراً در سال 1377 شمسى مرقد مطهر به شکل جدید که آمیخته اى از کاشى و سنگ است تجدید بنا شد و همچنین دیواره هاى داخلى با سنگ مرمر سبز آراسته گردید.

ضریح

در سال 965 هجرى شاه طهماسب صفوى، در چهار طرف مرقد ضریحى آجرى آراسته به کاشی هاى هفت رنگ و کتیبه هاى معرق بنا نمود و در اطراف آن منافذى باز بود تا هم مرقد دیده شود و هم زائران نذورات خود را داخل ضریح بریزند.

در سال 1230 هجرى قمرى فتحعلى شاه همان ضریح را نقره پوش کرد که این ضریح به مرور زمان فرسوده شد و در سال 1280 ضریحى که از نقره ضریح سابق و نقره هاى موجود در خزانه ساخته شده بود به جاى آن نصب گردید.

این ضریح چندین مرتبه تجدید بنا و اصلاح شد و سال هاى متمادى روى مرقد حضرت باقى بود تا این که در سال 1368 هجرى شمسى به دستور تولیت آن زمان شکل ضریح را تغییر دادند و ضریحى را با ظرایف و شاهکارهاى هنرى ویژه اى به جاى آن نصب نمودند که آن ضریح همچنان برفراز تربت نورانى حضرت برقرار است و در اسفند ماه 1380 شمسى اصلاحات و تعمیرات جدید صورت گرفت.

رواق ها

محدوده هاى نزدیک تر به ضریح مطهر را رواق می گویند. حرم مطهر دارای چهار رواق است:

1- رواق بالاسر که محوطه بین مسجد بالاسر تا ضریح مطهر است و با آیینه کارى و گچکارى هاى بسیار زیبا آراسته شده است.

2- رواق دارالحفاظ که محوطه بین ایوان طلا و ضریح مطهر است.

3- رواق آینه (شهید بهشتى) که در بخش زنانه و پایین پاى حضرت (س) واقع است.

4- رواق پیشرو که محوطه بین مسجد طباطبایى تا ضریح مطهر است.

صحن ها

حرم مطهر دارای سه صحن است:

1- صحن نو (اتابکى):

این صحن زیبا داراى چهار ایوان شمالى، جنوبى و شرقى و غربى است: ایوان شمالى آن ورودى از میدان آستانه و ایوان جنوبى ورودى از طرف قبله و ایوان شرقى ورودى از خیابان ارم و ایوان غربى همان ایوان آینه است در هر کدام از این ایوان هاى یاد شده ظرایف و آثار هنرى، معمارى خاصى به کار رفته است. این صحن آز آثار (میزرا على اصغر خان صدر اعظم) است که از سال 1295 هجرى قمرى تا سال 1303 بناى آن طول کشیده است.

2- صحن عتیق (قدیم)

صحن عتیق (واقع در شمال روضه مبارکه) اولین صحنى است که در این بارگاه مبارکه بنا شده، این صحن را چهار ایوان زیبا فرا گرفته است. ایوانى با عظمت در جنوب که همان ایوان طلا (ورودى صحن به روضه مطهره) مى باشد و ایوانى در شمال که ورودى فیضیه به صحن را تشکیل مى دهد که ساختمان نقاره خانه روى آن بنا شده است و ایوانى در غرب که ورودى مسجد اعظم به صحن است و در شرق، ایوان ورودى صحن عتیق به صحن نو واقع است. این صحن و ایوان هاى اطراف آن را «شاه بیگى» همسر شاه اسماعیل صفوى در سال 925 هجرى قمرى بنا نمود. از سال 1377 نیز تعمیرات اساسى در این صحن و مقابر اطراف شروع شده است که همچنان ادامه دارد.

3- صحن صاحب الزمان

این صحن با بیوتات متعلق به آن در مساحتی حدود 8 هزار متر مربع با چهار جهت ورودی، در سال 1381 شروع و در سال 1384 افتتاح گردید. (ورودی شرقی “شبستان امام خمینی” ، ورودی غربی “پل آهنچی” ، ورودی شمالی “بست مسجد اعظم” ، ورودی جنوبی “خیابان جدیدالاحداث”. دیواره های اطراف این صحن منقوش به کتیبه های قرآنی با خطوط بنائی و کوفی در ساختار و طرح جدید با ترکیبی از سیمان سفید و آجر است.

گلدسته ها:

1-گلدسته های ایوان طلا

در دو طرف این ایوان در صحن عتیق، گلدسته هایی پوشیده از کاشی گرهی به صورت مارپیچ (به بلندی 40/17 متر از سطح بام و قطر 50/1متر) ساخته شده است که بین پیچ ها، اسامی مبارک: «الله»، «محمد»، «على» به خط کوفی نوشته شده است که در بالای آنها زیر مقرنس کتیبه ای قرار دارد، که سقف آن “ان الله و ملائکته یصلون … ” است.

این مأذنه ها به دستور «محمد حسین خان شاهسون شهاب الملک»، در سال 1285 هجرى قمرى، طلا کارى شد.

در سال 1385 هجری شمسی تعمیرات دیگری بر روی این گلدسته ها صورت گرفت و سر گلدسته ها طلاکاری شد.

2-گلدسته هاى ایوان آینه

برفراز پایه هاى دو طرف ایوان دو مأذنه است که، از بلندترین بناهاى آستانه مى باشد.

ارتفاع آنها از سطح بام 28 متر و از سطح صحن 80/42 متر و محیط آن 30/3 متر می باشد. در بالاى مأذنه ها کتیبه اى با پهناى حدود یک متر دیده مى شود که متن آن در یکى از مأذنه ها «لا حول ولا قوه الا بالله العلى العظیم» و در دیگرى «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر» است. پوشش هر دو مأذنه از بالا تا پایین سرتاسر کاشى گرهى است که در میان آن ها نام هاى پروردگار متعال خوانده مى شود.

بانی آنها، امین السلطان و معمار، استاد حسن معمار قمی می باشد و کاشی کاری گلدسته های مذکور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تعویض شده است.

3-گلدسته های صحن بزرگ

در صحن بزرگ (نو یا اتابک) روبروی ایوان آیینه قرار دارند. پوشش آنها، کاشی گرهی هشت ضلعی متساوی است. روی چهار ضلع این گلدسته ها نامای مبارک «الله»، «محمد»، «على» از بالا به پایین 4 مرتبه نوشته شده است.

 

درباره حضرت معصومه(س) چه کتابی هایی بخوانیم؟

 

رديف اسم كتاب نويسنده
1 گل موسي حامد حجتي
2 نگاهي بر زندگاني حضرت فاطمه معصومه (س) غلامرضا حيدري ابهري
3 فروغي از كوثر الياس محمد بيگي
4 بانوي ملكوت آية الله كريمي جهرمي
5 عنايات معصوميه از زبان خادمين آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) محمد علي زيني وند
6 الطريق الي خراسان (عربي) كمال السيد
7 تجلي كوثر در حضرت فاطمه معصومه (س) مؤسسه كوثر ولايت
8 حضرت معصومه (س) فاطمه(س) دوم محمد محمدي اشتهاردي
9 نگين قم جوادمحدثي
10 زندگاني کريمه اهل بيت (س) علي اکبر مهدي پور
11 کرامات معصوميه (س) علي اکبر مهدي پور
12 وديعه آل محمد فاطمه معصومه (س) محمد صادق انصارى زنجانى
13 نظرة الى حياة السيدة فاطمة المعصومة غلامرضا حيدرى ابهرى
14 خاطرات آيت الله مسعودي خميني جواد امامي
15 مجموعه رسائل به کوشش جمعي از نويسندگان
16 شناختنامه حضرت فاطمه معصومه (س) علي اکبر زماني نژاد
17 دفتر عقل و قلب احمد عابدي
18 همگام با زائران عارف علي اشرف عبدي
19 فاطمه معصومه (س) و تارخ و فرهنگ قم علي صدرايي خويي
20 فهرست کتابهاي چاپ سنگي کتابخانه آستانه علي صدرايي خويي – ابوالفضل حافضيان
21 کتاب شناسي قم و کريمه اهلبيت (ع) مهدي رضواني پور
22 مقاله شناسي قم و کريمه اهلبيت (س) مهدي رضواني پور
23 مجموعه مقالات (جلد اول) گروهي از نويسندگان
24 مجموعه مقالات (جلد دوم) گروهي از نويسندگان
25 مجموعه مقالات (جلد سوم) گروهي از نويسندگان
26 مجموعه مقالات (جلد چهارم) گروهي از نويسندگان
27 حرم اهلبيت (ع) خاستگاه انقلاب اسلامي محسن اسماعيلي
28 آيت الله حائري و تحولات سياسي، اجتماعي ذکرالله محمدي
29 زيور هستي علي نعيم الدين خاني – زهرا اردستاني – حوريه عظيمي
30 جغرافياي تاريخي هجرت حضرت فاطمه معصومه (س) سيد عليرضا سيد کباري
31 نگرشي به زيارت نامه حضرت فاطمه معصومه (س) محسن رفيعي – معصومه شريفي
32 گوهر قم سيد مرتضي سيفي
33 پرتوي از روي دوست(کرامات حضرت فاطمه معصومه (س) در کلام علماي دين اسماعيل کرمانشاهي
34 مشک فشان اشعار علما و بزرگان در باره حضرت فاطمه معصومه (س) مهدي محمدبيگي
35 ستايشگران کوثر قم منوچهر حق گو
36 تاريخ متوليان آستانه مقدسه حضرت فاطمه معصومه (س) حميد رضايي
37 فلسفه بست و بست نشيني غلامعلي عباسي فردويي
38 رواق عصمت سيد علي حسيني
39 شرح و بررسي قصيده معجزيه سيد جعفر موسوي
40 المواقف النقدية الادبية لائمة المعصومين محمد حسن المعصومي البهبهاني

احادیثی در رابطه ایشان

 • جعفر صادق گفته‌است:

ان للّه حرماً و هو مکه ألا انَّ لرسول اللّه حرماً و هو المدینة ألا وان لامیرالمؤمنین علیه السلام حرماً و هو الکوفه الا و انَّ قم الکوفة الصغیرة ألا ان للجنة ثمانیه ابواب ثلاثه منها الی قم تقبض فیها امراة من ولدی اسمها فاطمه بنت موسی علیهاالسلام و تدخل بشفاعتها شیعتی الجنة با جمعهم

(ترجمه:خداوند حرمی دارد که مکه‌است پیامبر حرمی دارد و آن مدینه‌است و حضرت علی حرمی دارد و آن کوفه‌است و قم کوفه کوچک است که از ۸ درب بهشت سه درب آن به قم باز می‌شود – زنی از فرزندان من در قم از دنیا می‌رود که اسمش فاطمه دختر موسی است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت می‌شوند)[۱۰]

 • علی بن موسی الرضا:

هرکس نتواند به زیارت من بیاید، برادرم را در ری یا خواهرم را در قم زیارت کند که ثواب زیارت مرا در می‌یابد.[۱۱]

 • جعفر صادق:

الّا انَّ حرمی و حرم ولدی بعدی قم

(ترجمه:آگاه باشید که حرم من و حرم فرزندان بعد از من قم است)[۱۲]

حدیثی نقل شده از او

فاطمه معصومه این روایت را از دختر جعفر صادق نقل می‌کند که سلسله سندش در نهایت به فاطمه زهرا می‌رسد.

 • فاطمه زهرا، دختر محمد گفته‌است:

آیا فرمایش رسول خدا (ص) را در روز غدیر خم فراموش کرده‌اید که فرمود: هر کس من مولای اویم، علی مولای اوست، و (آیافراموش کرده‌اید) دیگر فرمایش آن حضرت را که فرمود: تو برای من همانند هارون برای موسی هستی[۱۳]

پانویس

 1. جرعه‌ای از دریا، سید موسی شبیری زنجانی، ج۲، ص ۵۱۶
 2. مستدرک سفینه، شیخ علی نمازی، ج ۸، ص ۲۵۷.
 3. کاتوزیان، انوار المشعشعین، ج۱ ، ص۲۱۱.
 4. مجلسی، زاد المعاد، ۱۴۲۳ق، ص۵۴۷.
 5. مهدی‌پور، کریمه اهل بیت (س)، ۱۳۷۴ش، ص۴۳.
 6. کتاب قم، چاپخانه مجلس، تهران، ص ۲۱۳.
 7. راهنمای زائر، انتشارات زائر (آستانه مقدس قم)، ۱۳۸۵
 8. ریاحین الشریعه، ذبیح الله محلّاتی، جلد ۵، صفحه ۳۲
 9. کامل الزیارات. صفحه 536 در حدیث 826, 368 هجری قمری.
 10. بحار ج ۴۸ صفحه ۳۰۷
 11. زبدة التصانیف، ج ۶، ص ۱۵۹، به نقل از کریمه اهل بیت، ص ۳
 12. بحار ج ۶۰ صفحه ۲۱۶
 13. عوالم العلوم، ج ٢١، ص ٣۵٣ به نقل از اسنی المطالب ص ۴٩ تا ص ۵١. این روایت مدارک دیگری هم دارد که در شرح مفصّل به آن پرداخته‌ایم.

نگارخانه

 

 

منابع

 • راهنمای زائر، انتشارات زائر (آستانه مقدس قم)، ۱۳۸۵
 • چهل حدیث پیرامون فضیلت قم و اهل قم، دکتر سید جعفر طباطبائی امیری، انتشارات زائر (آستانه مقدس قم)،۱۳۸۴
 • masomeh.htm www.irib.ir

Leave a Comment